زنان و زایمان
آبان 20, 1398 0

به طور کلی جراحی های زنان در دو دسته درمانی و زیبایی قرار می گیرند که در ادامه توضیح مختصری درباره انواع عمل ها خواهیم داد.

جراحی های درمانی زنان

کورتاژ تشخیصی و دیلاتاسیون (D&C) :

یک روش جراحی که پزشک با وسیله ای به نام کرت داخل واژن(دهانه رحم)را باز می کند و از این قسمت نمونه برداری می کند این عمل با دو هدف تشخیصی و درمانی با دو روش بیهوشی (در اتاق عمل) و سرپایی(مطب پزشک)انجام می شود.

هیسترکتومی :

عمل جراحی برای برداشتن و خارج کردن رحم است دو نوع عمل هیسترکتومی وجود دارد :

  1. هیسترکتومی جزئی :شامل برداشتن بخش بالایی رحم
  2. هیستر کتومی کلی:شامل برداشتن کل رحم از جمله سرویکس یا دهانه رحم

عمل هیسترکتومی به سه روش زیر انجام می شود :

  1. لاپاراتومی شکمی:این روش با برش شکمی(افقی یا عمودی)به میزان 10سانتی متر انجام می شود
  2. واژینال:در این روش رحم از راه برش کوچک ایجاد شده در واژن خارج می شود و برش خارجی ایجاد نمی شود
  3. لاپاراسکوپی : هیسترکتومی لاپاروسکوپی شامل برداشتن کل رحم به روش با حداقل تهاجم است. این عمل جراحی تحت بیهوشی کامل انجام می‌گیرد و در مرحله اول برای ایجاد فضای کاری، شکم با گاز دی‌اکسیدکربن پُر می‌شود. سپس چهار یا پنج برش 5/0 تا 1 سانتیمتری در ناحیۀ پایین شکم ایجاد می‌شود که از طریق آن‌ها لاپاروسکوپ و دیگر ابزارهای جراحی وارد شکم می‌شوند. رحمی با اندازۀ معمولی، در صورتی که کاملاً جدا شده باشد، از طریق واژن قابل در آوردن است. رحم با اندازۀ بزرگ نیز از طریق لاپاروسکوپ قابل تکه تکه شدن به قطعات کوچکتر است. 

 

میومکتومی :

عمل جراحی برای خارج کردن فیبروم های موجود در رحم(بدون نیاز به خارج کردن خود رحم)می باشند عمل جراحی میوکتومی هم به سه روش لاپاراتومی شکمی،لاپاراسکوپی و هیسترسکوپی انجام می شود.

آمبولیزاسیون شریان رحم :

از بین بردن فیبروم رحم با تزریق عامل مسدودکننده ی رگ از طریق کاتتر و سوند.

بستن لوله فالوپ :

بریدن یا مسدود کردن لوله رحم جهت جلوگیری از بارداری

این عمل به دو روش لاپاراتومی(برش کوچک در زیرناو) و لاپاراسکوپی(لوله نازک و مجهز به دوربین و لامپ)انجام می شود.

 

جراحی غده بارتولن :

غده بارتولن ارگان های کوچکی هستند که در زیر پوست ناحیه تناسلی زنان قرار گرفته اند اگر لوله های بارتولن مسدود شوند مایع ترشح شدهدر غده محبوس می شود به غده مسدود شده کیس غده بارتولن گفته می شود یکی از راه های درمان این کیس جراحی می باشد که پزشک یک برش کوچک در کیست ایجاد می کند تا مایع درون آن تخلیه شود سپس یک لوله پلاستیکی کوچک(کتتر)به مدت 6 هفته در داخل برش قرار می دهد تا مانع بسته شدن برش شود و در نتیجه به تخلیه کامل مایعات کیست کمک کند.

جراحی زیبایی

لابیاپلاستی :

جراحی زیبایی و جوان سازی واژن برای تغییر و بهبود ظاهر اندام های زنانه به ویژه لابیا(لبه های اطراف واژن)صورت می گیرد.

 

یرینورافی یا ترمیم پرینه

عمل جراحی جهت رفع گشادی یا شل شدن دهانه واژن جهت انجام این عمل جراح برش V شکل را دیواره پشتی واژن ایجاد می کند.

کولپوسکوپی :

کولپوسکوپی یک روش تشخیص بیماری برای شناسایی سرطان دهانه رحم است. در این روش، پزشک با استفاده از دستگاه کولپوسکوپ (که مجهز به یک میکروسکوپ پیشرفته است)، سلولهای دهانه رحم را بررسی می کند. در ادامه چنانچه به مورد مشکوکی برخورد کرد، از آن نمونه گیری کرده و برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه می فرستد. در حقیقت کولپوسکوپی با دقتی بالای 99 درصد می تواند سلولهای بدخیم و سرطانی را تشخیص دهد و از رشد و زیاد شدن آنها جلوگیری کند. حال آنکه درصد عملکرد صحیح روشهایی مثل پاپ اسمیر تنها 60 درصد است.

واژینوپلاستی

واژینوپلاستی (vaginoplasty) یکی از جراحی های زیبایی شایع و پر طرفدار بین خانمهاست. این عمل برای تنگ کردن عضلات کف لگن اطراف ناحیه واژن به کار می رود. واژینوپلاستی علائم شل شدگی واژن را از بین می برد. علل اصلی شل شدن و گشاد شدن واژن عبارتند از: بالا رفتن سن، زایمان های طبیعی متعدد یا کاهش وزن زیاد. در وضعیت شل شدگی واژن، عضلات دیواره واژن، کنترل و قدرت خود را از دست می دهند و درنتیجه قطر داخلی واژن افزایش پیدا می کند. گشاد شدن واژن می تواند موجب کاهش لذت جنسی و همچنین مشکلاتی از جمله بی اختیاری ادرار شود.

 

پیام بگذارید