جراحی های چشم
مرداد 15, 1398 0

جراحی و یا عمل چشم یک روش جراحی است که بر روی چشم و یا ساختارهای متعلق به آن مانند حدقه چشم،پلک،ابرو و دستگاه اشکی انجام می شود.

جهت کسب اطلاع و  مرور بر روی  انواع جراحی چشم در ادامه به توضیح می پردازیم:

جراحی عیوب انکساری:

این عمل جهت تصحیح عیوب انکساری مانندنزدیک بینی و دوربینی انجام می شود.

این روش شامل تغییر شکل قرنیه بوده و معمولا برای این منظور از لیزر استفاده می شود.

متداول ترین جراحی های عیوب انکساری چشم،شامل لیزیک(به معنای لیزر در ضخامت قرنیهLaser-Assisted In Situ Keratomileusis) و پی-آر-کی(photorefractive keratectomy (PRK)می باشند پی-آر-کی در افرادی که قرنیه نازکی دارند ترجیح داده می شود.

جراحی آب مروارید:

آب مروارید یا کاتاراکت نوعی بیماری چشم است که به معنای کور شدن لنز یا عدسی چشم می باشد

بنابراین عمل جراحی آب مروارید زمانی انجام می شود که لنز طبیعی چشم به دلیل کهولت سن بیماری و یا هر نوع تروما کدر شود در چنین مواردی طی عمل کاتاراکت عدسی یا لنز معیوب برداشته می شود و یک لنز داخل چشمی مصنوعی جایگزین می گردد جراحی آب مروارید حدود30تا45 دقیقه به طول می انجامد و معمولا تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

جراحی آب سیاه:

گلوکوم یا آب سیاه یک عارضه ی پزشکی است که در آن فشار داخل چشم به دلیل تجمع بیش از حد مایع زلالیه افزایش یافته که این امر به عملکرد عصبی بینایی تاثیر گذاشته و منجر به از دست دادن بینایی می شود جهت درمان این عارضه جراح عمل ترابکولوپلاستی(ایجاد حفره های کوچک با استفاده از یک پرتو متمرکز از نور به منظور تخلیه مایع زلالیه)را به کار می برد.

جراحی عضله چشم:

این نوع عمل جراحی عوارضی را تصحیح می کند که به دلیل وجود مشکلاتی در عضلات چشمی چشم ها با یکدیگر همتراز نمی باشند انحراف چشم یا لوچی متداول ترین بیماری چشمی است که با تصحیح عضلات چشم اصلاح می شود این عمل های جراحی شامل تضعیف،حکم کردن،و یا تغییر موقعیت عضلات چشم بر اساس بیماری زمینه ای می باشد.

جراحی های اوربیتال و بلفاروپلاستی:

جراحی های اوربیتال و اکولوپلاستیک جهت اصلاح مشکلات مربوط به پلک،دستگاه اشکی و حدقه چشم انجام می شوند.

جراحی اکولوپلاستیک شامل بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک است که در آن پلک بالا یا پایین با برداشتن چربی زیر جلدی و یا پوست اضافی تغییر شکل می یابد این نوع جراحی همچنین عمل لیفت یا بالاکشیدن پلک نامیده می شود.

عمل دیگری که تحت عنوان لیفت پیشانی و یا عمل زیبایی کشیدن ابرو شناخته شده است،بالا بردن ابرو یا بروپلاستی(browplasty)می باشد و در افرادی انجام می شود که ابروهای پایین و افتاده ای داشته به طوری که این افتادگی مانع دید شود.

خالکوبی یا تاتو ابرو:

همچنین می تواند به عنوان یک عمل جراحی زیبایی چشم در نظر گرفته شود که رعایت استریلتی و کنترل عفونت در آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

جراحی انسداد مجرای اشکی یا داکرینوسیستورینوستومی(DCR):

به انسداد مجرای باریکی که به طور طبیعی باعث تخلیه اشک از سطح چشم به داخل بینی می شود انسداد مجرای اشکی گفته می شود که به دو صورت اکتسابی و مادرزادی است.

در صورت نیاز به جراحی جهت درمان انسداد مجرای اشکی جراح که برای رسیدن به کیسه اشکی برش کوچکی در ناحیه بین چشم و بینی، روی پوست قسمت بیرونی بینی داده می‌شود. سپس قطعه کوچکی از استخوان بین کیسه اشکی و بینی برداشته می‌شود. در این مرحله، روی کیسه اشکی برش داده شده و لبه‌های برش به نحوی به مخاط داخلی بینی دوخته می‌شود که ارتباط مستقیمی بین کیسه اشکی و بینی برقرار شود. معمولا طی این عمل، یک لوله سیلیکونی نیز به مدت 2تا4ماه در مجرا جایگذاری می‌شود که موجب گشادی مجرا می شود و بعد از این مدت،طی یک جراحی کوچک از چشم خارج می گردد

 

پیام بگذارید